Yeşil Kahve Çekirdekleri Nasıl Seçilmelidir?
07.05.2023

Yeşil Kahve Çekirdekleri Nasıl Seçilmelidir?

Yeşil Kahve çekirdeği, aslında kahve kirazından elde edilen ham tohumlardır. Kahvenin tüm potansiyeli bu yeşil tohumlardan gelmektedir. Kavrulma esnasında ortaya çıkar ve bize lezzet olarak dönüşür.

Yeşil kahve çekirdekleri kavrulma esnasında bize istediğimiz lezzeti yakalama fırsatını verir. Ancak özenle seçilmediği sürece lezzetli bir içim sağlamak oldukça zordur. Bu sebeple çekirdek seçimi oldukça önemli bir tercihtir.

Genel yeşil kahve çekirdeği kalitesini etkileyen temel olarak birkaç faktör vardır. Bu faktörlerin tanımlarını bilmek, satın alma öncesinde bize değer katar. Kahve üretimi yapılan bir çok ülkede çekirdekler birbirlerinden farklı özellikler taşımaktadır. Bu farklılıkları bilmek, çekirdeklerin nasıl kavrulması gerektiğini de belirleyecektir.

Yeşil kahve çekirdeğini nasıl seçeceğinizden emin değilseniz, aşağıdaki durumları inceleyerek bir karar verebilirsiniz:

Menşei

Yeşil kahve çekirdeklerinin hangi ülkede ve hangi yörede yetiştiğini bilmek önemlidir. Çünkü aynı ülkede bile olsa, farklı yörelerdeki toprak, nem ve iklim dahil birçok farklı koşullar olacaktır. Bu da kahve aromanızda önemli farklılıklar oluşturur.

Rakım

Kahve çekirdeğinizin dikkate alınacak bir diğer özelliği de yetiştiği yüksekliktir. Genel anlamda yüksek rakım, düşük sıcaklık anlamı taşır. Bu da daha yavaş bir büyümeye şekerli tatların daha fazla hissedilmesine izin verir. Yüksek rakımda yetişen yeşil kahve çekirdekleri, düşük rakımda yetişenlere oranla daha karmaşık tat profillerindedir. Tatlılık ve tipik olarak da daha fazla asidite oranına sahip olacaktır.

İşleme

Yeşil kahve çekirdeklerinin meyveden nasıl ayrıldığını işleme terimiyle açıklarız. Seçilecek işleme türü, kahvenin nihai tadı üzerinde büyük bir etki bırakacaktır. İşleme konusunda genel ve popüler olarak iki yöntem vardır

  1. Doğal (kuru) İşleme: Taze toplanmış kahve kirazlarının genellikle güneşte yükseltilmiş yataklarda, tohum içerisindeyken kurutulması olayıdır. Bu yöntemle ağır gövdeli, tatlı, pürüzsüz ve kompleks kahveler üretilir. Doğal işleme, temiz suya sınırlı erişimi olan yerlerde ortaya çıkan geleneksel bir yöntem olarak kabul edilir. Verdiği lezzet olanakları nedeniyle günümüzde çokça tercih edilen bir yöntemdir.
  2. Yıkanmış (ıslak) İşleme: Tohum yani yeşil çekirdekler kurutmadan meyveden çıkartılır. Bu da temiz, parlak, meyvemsi ve asidik bir kahve içimi sağlar.

Dış Görünüş: Kahve çekirdeklerinin nispeten homojen olmasını sağlamanız gerekecektir. Çekirdekler normalde önceden ayıklanır. Ancak kahveyi doğrudan çiftçilerden alırsanız, kalite genellikle oldukça tutarsız olabilir. Yeşil kahve çekirdeklerinin boyut ve renk olarak benzer olduğundan emin olmak istersiniz. Neden mi? Aynı renk, benzer şekillerde işlenip olgunlaştırıldıkları anlamına gelir. Aynı anda aynı kavrulma seviyesine ulaşmalarını sağlar. Eşit büyüklükteki çekirdekler ise aynı hızda kavrulacaktır. Bu nedenle, tekrarlanabilir ve tutarlı kavrulma elde etmek için tek tip yeşil çekirdek seçimi önemlidir.

Yeşil Kahve Faydaları

Kavrulmamış kahve çekirdeklerinden yapılan yeşil kahvenin sağlık açısından birçok faydası olduğu iddia ediliyor. Yeşil kahvenin potansiyel faydalarından bazıları şunlardır:

Antioksidan özellikler: Yeşil kahve çekirdekleri, vücudu serbest radikaller adı verilen zararlı moleküllerin neden olduğu hasarlardan korumaya yardımcı olan bileşikler olan antioksidanlar açısından zengindir.

Kilo kaybı: Bazı araştırmalar, yeşil kahvenin karbonhidrat emilimini azaltarak ve yağ yakımını teşvik ederek kilo vermeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Geliştirilmiş beyin fonksiyonu: Yeşil kahve, odaklanmayı, uyanıklığı ve ruh halini iyileştirebilen bir uyarıcı olan kafein içerir.

Kan basıncını düşürür: Yeşil kahve, kan basıncını düşürücü etkisi olduğuna inanılan klorojenik asit içerir.

Tip 2 diyabet riskinde azalma: Yeşil kahvenin, tip 2 diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabilecek insülin duyarlılığını iyileştirdiği gösterilmiştir.

Yeşil kahvenin genel olarak güvenli kabul edilmesine rağmen, insan vücudu üzerindeki etkilerinin hala tam olarak anlaşılmadığını ve faydalarını ve risklerini tam olarak anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu not etmek önemlidir. Ek olarak, tüm yeşil kahve takviyeleri eşit değildir, bu nedenle kalite ve saflık açısından test edilmiş bir ürün seçmek önemlidir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.