V60 Kahve Demleme Yöntemi
07.05.2023

V60 Kahve Demleme Yöntemi

V60 dripper, 3. Nesil kahve demleme ekipmanıdır. Görüntü olarak altında tabak bulunan bir fincanı andıran dripper, alt kısmındaki minik delik ile kahvenin manuel şekilde demlenmesini sağlamaktadır. V60 kahve, en yalın tanımıyla kahve demleme yöntemlerinden biridir. 3. Nesil demleme yöntemi olan v60, maksimum kahve lezzetini sunan en önemli kahve ekipmanlarından biri sayılır.

Hem evlerde hem de kafelerde, kahve zincirlerinde kullanılan V60 dripper, 1921 yılında Hario isimli bir Japon firması tarafından tasarlanmıştır. 60 derecelik koni açıya sahip olan koni biçimindeki demleme ekipmanı, bir fincan leziz kahve için kusursuz bir aparattır.

V60 Kahve Demleme

V60 kahve demleme yönteminin sırrı V60 dripper ekipmanında saklıdır. Dripper, iç kısmındaki desenli, kıvrımlı yapısı sayesinde suyun akışına yön verir, kahvenin lezzetini artırır. V60 dripper ekipmanı genellikle porselen olur ancak cam, bakır, plastik malzemeden yapılmış versiyonları da sıklıkla kullanılır.

V60 kahve demleme yönteminin avantajlı yönü, suyun kahveyle buluştuğu anın homojen şekilde gerçekleştirmesidir. Kahve makinelerinde suyun akışı nettir, tek ya da birden fazla aynı noktaya akış sağlar. Manuel demleme imkânı sunan V60 dripper ise suyun her noktadan, kahveyle eşit şekilde buluşmasına yardımcı olur, kahvenin lezzetini artırır.

V60 dripper ile kahve demlemenin belki de en avantajlı yönlerinden biri, sıcak suyun dökülme anında hız ve süreyi kontrol edebilmektir. Sıcak suyu hızla kahveyle buluşturmak kahvenin tadını eksiltir, iyi bir aroma sunmaz. Suyu usulca, olması gerektiği miktarda ve hızda dökmek yoğun lezzet sunar. V60 dripper bu kontrolü verdiği için 3. Nesil kahvecilerin gözdesi olmuş durumda.

V60 Dripper

Seramik, cam, metal, plastik ve bakır gibi farklı malzemelerden üretilen Japon tasarımı V60 dripper, kahve tutkunlarının kahve demleme seremonisini daha da özelleştirmektedir. Dripper tasarım anlamında yalın ve etkilidir. Koni biçimindeki şekli ve ideal açısı kahve demlemenin keyfini artırmaktadır. V60 dripper tasarım olarak minimal, işlevsel, çabuk temizlenebilen özelliklere sahiptir. Bu özellikler sayesinde her yerde lezzetli ve kaliteli kahveye ulaşmak kolaylaşmaktadır. İlk kez dripper ile kahve demleyecek olan kişiler için süreç çok basittir. Bu basitlik, yoğun lezzetle birleştiği için dripper bugün en çok kullanılan kahve demleme ekipmanları arasındadır.

V60 dripper ile kahve demlemenin aşamaları şöyledir;

  • Kahve filtresi dripper içerisine yerleştirin.
  • Kahve çekirdekleri taze taze öğütün.
  • Kaynatılan ve birkaç dakika bekletilen (ortalama 93 – 95 derece) suyla kahve kâğıdı hafifçe ıslatın.
  • Taze öğütülen kahve, filtre kahve kağıdının içine koyum. Dripper biraz sallanarak kahve tanelerinin dripper içerisinde homojen yayılımı sağlayın
  • Sonraki aşamada kahveyle ilk su buluşması gerçekleştirin. 30 – 40 ml kadar su ekleyerek 30 saniye bekleyin
  • Kalan sıcak su dairesel hareketlerle, hiçbir şekilde kağıtla temas edilmeden kahvelerin üzerinde gezdirilerek dökün. Dripper delikli kupa formunda olduğu için su aktarıldığında önce dolar sonra ise damla damla filtre kağıdı sayesinde süzün.
  • Bu kahve demleme işlemi ortalama 3-4 dakika sürer. Eğer çok daha hızlı sürede bitiyorsa kahvenin çok ince öğütülmüş olma ihtimali vardır. V60 dripper, manuel yöntemle bu aşamalarla demlendiğinde kahvenin yoğun lezzeti ortaya çıkar, kaliteli kahve elde edilir.

Ayrıntılı bilgi almak, dripper tasarımını yakından görmek ve temin etmek için kahve ekipmanları kategorimizi inceleyebilirsiniz

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.