Soğuk Kahve Tarifi ile Yaz Aylarında Serinleyin
11.06.2023

Soğuk Kahve Tarifi ile Yaz Aylarında Serinleyin

Her gün tüm dünyada milyonlarca fincan kahve tüketilir. Bu kahvelerin büyük bir bölümünü ise soğuk kahve oluşturur. Soğuk kahve lezzetinin ortaya çıkışı yaz sıcaklarını ferahlattığı için fazlasıyla popüler oldu. Öyle ki soğuk kahve makineleri bir anda temel ihtiyaçlar arasında yer almaya başladı, kahve zincirlerine, kafelere ve ofislere yerleştirildi. Soğuk kahve ya da popüler adıyla cold brew, kendine has ekipmanlarıyla özel bir demleme seremonisi sunar.

Soğuk kahve, sıcak kahveye göre daha iri öğütülmüş kahvelerden yapılır. Soğuk suda ya da buzlu suda bekletilen kahve, usulca demlenir, ferahlatıcı lezzetine ulaşır. Bazı demleme yöntemlerinde kahve 20 saate yakın bekletilir, öyle içilir. Ancak kafe ve benzeri yerlerde hızlı demleme yöntemleri kullanılır.

Soğuk Kahve Demleme Seti

Soğuk kahve demleme seti ya da sürahisi oldukça şık tasarımlara sahiptir. Kahvenin yoğun lezzetini koruyan, demleme sürecini daha kaliteli olmasını sağlayan demleme seti, ergonomik tasarımıyla her yerde kullanıcılara eşlik edebilmektedir. Soğuk kahve ekipmanları sürahi, termos, matara formuna sahiptir. Kullanıcılar soğuk kahvelerini gün boyu yanlarında dahi taşıyabilir.

Soğuk kahve demleme seti ahşap, çelik, cam, metal, plastik gövdeli seçeneklere sahiptir. Dekoratif bir şıklığı bulunur. Set içerisinde soğuk kahve demleme aparatı ve filtre yer alır. Demleme seti kapaklı formda tasarlandığı için çoğu termos gibi taşınabilmektedir. Bireysel kullanım sunan setler, ergonomik tasarım gücü ile kahveye ulaşımı kolaylaştırmaktadır.

Soğuk kahve demlemek isteyenler için setler arasında Hario, Dripster, Puck Puck, Oddo Cold Brew gibi birçok seçenek bulunmaktadır. Her bir markanın soğuk kahve demleme seti kahvenin türüne göre özel modeller sunar. Örneğin, Hario markasının mocca için özel bir set tasarımı olduğu bilinmektedir.

Soğuk Kahve Bardağı

Soğuk kahveler sıcak kahveler gibi az miktarda içilmez. Soğuk kahveyi sevenler, yaz sıcaklarının kavurucu etkisinden kaçınmak için ferahlatıcı etkiden uzun süre yararlanmayı sever. Bu yüzden soğuk kahve bardağı modelleri geniş hacimlidir. Bardaklar plastik, metal, cam olmak üzere çeşitlere ayrılır. En çok kullanılan model cam ve termos kupa bardaklardır. Termos bardaklar, kahveyi elinde her yere götürmeyi sevenler için müthiş kolaylık sunar. Cam kahve bardakları ise şıklığı, dekoratif ve leziz görüntüsüyle kafelerde, evlerde tercih edilir.

Soğuk Kahve Tarifi

İlkbahar – yaz aylarının en keyifli içeceği soğuk kahve, ferahlatıcı yönüyle sıcak etkisinden ir süreliğine uzaklaşmaya yardımcı olmaktadır. Diğer yandan ise kahvenin verdiği enerjiden mahrum kalmayı önler. Soğuk ve enerjik bir kahve için kaliteli bir kahve türüne sahip olmanız yeterli.

Soğuk Kahve Nasıl Yapılır?

  • Sürahi, termos ya da bir kavanoza taze çektirdiğiniz 130 gram çekilmiş kahveyi ekleyin.
  • Ardından 1 litre suyu kahvenin üzerine ekleyin, tahta kaşıkla karıştırın.
  • Karışımın ağzını kapatıp buzdolabında 12 – 14 saat kadar bekletin.
  • Beklettiğiniz kahveyi buzdolabından çıkarın ve filtreyle ya da bir süzgeçle farklı bir kaba süzün.
  • Servis etmeden önce bardağınıza 3 – 4 tane buz küpü ekleyin.
  • Buzlu bardağa kahveyi ekleyin. Eğer buzlu kahvenizi sütlü içmek isterseniz bardağın yarısına kadar kahve, diğer yarısına ise süt doldurun.
  • Sütü ekledikten sonra kahve çırpıcıyla sütü köpürtüp dekoratif bir görüntü oluşturabilirsiniz.

Mükemmel tada sahip buz gibi kahve içmek için ihtiyacınız olan tek şey soğuk kahve demleme seti. Kahve ekipmanları sayfamızı inceleyerek leziz kahveye ulaşmanıza yardımcı olacak doğru ekipmanları bulabilirsiniz. Soğuk kahvemizi yakından keşfetmek ve sipariş vermek için hemen kahve ekipmanları kategorimizi inceleyin. Şık tasarımlar, cazip fırsatlarla sizlerle. En kısa zamanda kahve dükkanımıza da bekliyoruz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.