Nitelikli Kahve Nedir? Nasıl Anlaşılır?
11.06.2023

Nitelikli Kahve Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Nitelikli kahve, son birkaç yıldır ülkemizde ve dünyada artan “bilinçli kahve tüketimi” kapsamında popülerleşmiş, kahve demleme yöntemleri ile birlikte kıymete binmiş bir çeşit kaliteli kahve anlamına geliyor. Keyifli sohbetlere, uzun bekleyişlere, stresli anlara, yoğun iş tempolarına, uykusuz anlara kısacası yaşamdaki her duyguya ve ruh haline eşlik eden kahveyi nitelikli yapan şey nedir? Nitelikli kahve nedir? Dünyada “specialty coffe” olarak bilinen nitelikli kahve, kahve tadımlarında 100 üzerinden 80 ve üstü puan almış, yüksek kaliteye sahip kahveleri ifade ediyor. Henüz işlenmemiş kahve çekirdeklerinin tadım sonrası puanlandırılmasıyla ortaya çıkan bu kahve, üretime dair birçok detayın bilindiği kahve türüdür aynı zamanda. Gurme kahve ya da Premium kahve gibi farklı tanımlamalarla da kahvenin niteliğine vurgu yapılabiliyor.

Nitelikli kahve 100 üzerinden verilen puanlama sistemiyle kusursuzlaştırılıyor, kahve tutkunları bu puanlar sayesinde ideal lezzete daha kolay ulaşıyor. Bu sisteme göre 80 ve üstü her kahve nitelikli olduğu halde kendi arasında ayrışıyor. Şöyle ki;

 • 80 – 84 arası çok iyi
 • 85 – 89 arası mükemmel
 • 90 – 100 arası üstün kalite

Özetle; tadım ekibi tarafından işlenmemiş kahvelerin özenle tadılması ve haşatından aromasına kadar her detayın incelikle analiz edilip 80 üstü puan alan kahveler nitelikli sınıfında değerlendiriliyor.

Nitelikli Türk Kahvesi Nedir?

Nitelikli Türk kahvesi tıpkı filtre kahvelerde olduğu gibi kahve çekirdeklerinin en kalitelisini ifade ediyor. Nitelikli Türk kahvesinin aroması daha yoğun ve tadı fark edilir bir kaliteye sahip olmasıyla biliniyor. Nitelikli kahve çekirdekleri, üretim ve tat kalitesi anlamında belli bir seviyenin üzerine çıkarak 80 üstü puan alınmalıdır. Kahve çekirdeklerinin yetiştiği bölgenin dahi kriterlere uyum sağlaması bekleniyor.

Nitelikli Kahve Nasıl Anlaşılır?

Şimdiye kadar içtiğiniz tüm kahvelerden daha lezzetli ve baskın bir kahve nitelikli kahve olarak değerlendirilebilir. Zengin bir tat sunan kahve, niteliğini ilk yudumun damakta bıraktığı tatla gösterir. Kahvenin kalitesi, yetişme koşulları, iklimi, topraktaki mineral değerleri ve yağmurla ilişkisi gibi birçok etkene bağlı gelişir. Bu nedenle nitelikli kahve tadı daha yoğun bir lezzete sahiptir. Ancak nitelikli kahve satın aldığınız üreticiden kahve hakkında bilgi alabilir ya da internetten sipariş ediyorsanız kahvenin özelliklerine, üretim koşullarına ve puanlamasına bakarak nitelikli kahve olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Kahveyi nitelikli şekilde satışa sunan yerler zaten bunu özellikle belirtir ve tüketicilere şeffaf bilgi aktarımı yapar.

Nitelikli Kahve Çeşitleri

Nitelikli kahve çeşitleri tüm dünyayı kapsıyor. Türk kahvesinden Brezilya kahvesine kadar her milletin kendine has kahvesi nitelikli koşullarda yetiştirilip yoğun lezzetiyle tüketicilere sunulabiliyor. Dolayısıyla kahve çeşitleri isim, puan, tat anlamında en kaliteli şekilde satışa çıkarılabiliyor. En popüler nitelikli kahveler şöyle;

 • Brezilya kahvesi
 • Dominik kahvesi
 • Endonezya Sumatra kahvesi
 • Guetemala kahvesi
 • Hindistan kahvesi
 • Etiyopya kahvesi
 • Kolombiya kahvesi
 • Kenya kahvesi
 • Küba kahvesi
 • Peru kahvesi
 • Papua Yeni Girne kahvesi
 • Meksika kahvesi
 • Nikaragua kahvesi
 • Türk kahvesi

Nitelikli kahve çeşitleri öğütülmüş ya da çekirdek formda satılıyor. Dilediğiniz şekilde alabilir ve pişirme yöntemine göre kahvenizi hazırlayabilirsiniz.

Nitelikli Kahve Nasıl Yapılır?

Nitelikli kahve çekirdek ya da öğütülmüş formda bulunuyor. Çekirdekleri kavururken yoğun ısıdan kaçınarak nem – ısı dengesini gözeterek kavurma işlemini gerçekleştirmelisiniz. Kavrulup öğütülen çekirdekler tazeyken demlendiğinde kalitesini ortaya çıkarır.

Öğütülmüş kahveyi demleme yöntemi önem taşıyor. Doğru kahve ekipmanları ile kahvenin meşhur niteliğini, özel tadını alabilirsiniz. Hario V60, French press, Chemex ya da farklı manuel kahve makineleri ile mükemmel tada sahip nitelikli kahve hazırlayabilirsiniz.

Nitelikli Kahve Önerileri

Modern ve teknoloji çağında nitelikli kahve aramak dakikalar içerisinde bulmayı gerektiriyor. Özellikle büyük şehirlerde en iyi kahve lezzetine kolayca ulaşılabiliyor. Nitelikli kahve önerileri arasında onlarca marka, tat öne çıkabiliyor. En popüler olanlarından birkaçı şöyle;

Nitelikli Kahve Çekirdeği

Kahvenin niteliği söz konusu olduğunda hep öğütülmüş kahve geliyor akıllara. Oysaki nitelikli kahvenin esas odak noktası çekirdeklerdir. Kahve tadımı yapan ve puanlama sistemiyle kahvenin lezzetini belirleyen uzmanlar, çekirdeklere odaklanıyor. O halde, nitelikli kahve çekirdeği ne demek? Öğütülmemiş, çekirdek formda nitelikli kahve alınabilir mi?

Nitelikli kahve çekirdeği, elde edilmiş en yüksek kalite ve lezzet derecesine sahip kahvenin ham halini ifade ediyor. Bu çekirdekler aynı zamanda en iyi kahve çekirdeği olarak kabul görüyor, yüksek standartlar taşıyor. Zira kahvenin üretim yeri, toprak minerali, gördüğü yağmura hatta çiftçinin üretim prensibine kadar birçok etken söz konusu.

80 üstü puanlamaya sahip olan ve aslında dünyanın en iyi kahve çekirdekleri sıfatını taşıyan “nitelikli, gurme, premium” çekirdekler, aromalarını kusursuz bir yoğunlukla kahve tutkunlarıyla buluşuyor.

Kahve kültürünün gelişmiş olduğu ülkemizde, şehir yaşamına butik kahveler ve kahve zincirleri yön veriyor, kullanıcılar iyi kahveye dakikalar içerisinde ulaşma şansı yakalıyor. Kahve demleme yöntemleri konusunda tutkun olanlar ise nitelikli kahve çekirdeği alışverişi ile kendine has yoğun lezzetler yakalayabiliyor.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.