Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?
11.06.2023

Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Kahve lekesi neyle çıkar sorusu, kahveyi günlük rutinin parçası haline getirmiş ve ezkaza üstüne ya da herhangi bir yüzeye kahve dökmüş kişiler tarafından sıklıkla telaffuz edilen kalıplaşmış bir sorudur. İçene keyif ve zindelik veren kahve ne yazık ki korkulan bir leke aynı zamanda. Bir yerlere kahve döküldüğünde nasıl temizleneceği her zaman problemdir. Çünkü bazı yüzeylerden leke geçmeyebiliyor. Kahvenin güçlü lekesi ancak doğru ve güçlü malzemeler kullanılırsa çözüm üretebilir. Peki, kahve lekesi nasıl temizlenir? Beklemiş kahve lekesi nasıl çıkar? İşte çözüm önerileri.

Halı, kilim gibi ev tekstil ürünlerinin üzerine kahve döktüyseniz ve döker dökmez temizleme şansınız varsa eğer bulaşık makinesinde kullanılan sıvı parlatıcı ile bulaşık süngeri yeterli olabilir. Önce kâğıt havluyla kahve döktüğünüz yerin üzerine tampon yapın ve fazlalığı alın. Akabinde ise lekeli bölgeye eser miktarda sıvı parlatıcı dökün ve bulaşık süngeriyle dairesel hareketlerle lekeyi çıkarmaya çalışın. Hızla müdahale ettiğiniz için kahve lekesi yüzeyden iz bırakmadan çıkacaktır. Sıvı parlatıcı yoksa sıvı bulaşık deterjanı da kullanabilirsiniz.

Halıdan Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Çok sevdiğiniz halınıza kahve döküldüyse panik yapmayın ve çözümü evde arayın. Halıdan kahve lekesi kontrollü şekilde çıkartılabilir. İşte size birkaç adımda leke temizleme önerisi;

 • Kahve dökülür dökülmez soğuk suyla lekeli bölgeye müdahale edin. Soğuk su lekenin yumuşamasını sağlar aynı zamanda kurumasını önler.
 • Lekenin çevreye dağılmaması için kesinlikle ovalamayın.
 • Lekenin kuruması kalıcılığı artırır, bu yüzden leke halının derinlerine nüfuz etmeden bulaşık deterjanını suyla inceltin ve lekeli bölgeye uygulayın. Ardından ise deterjanı durulayın.

Koltuktan Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Halı, kilim, kıyafet gibi yıkanabilir forma sahip ürünlerden kahve lekesini çıkartmak koltuklara oranla daha kolay oluyor. Koltuk döşemeleri daha yumuşak ve süngerimsi yapıya sahip olduğu için kahve hızla derinlere nüfuz edebiliyor. Bu yüzden hızlı ve dikkatli hareket etmek gerekiyor. Peki, koltuktan kahve lekesi nasıl çıkar? İşte öneriler;

 1. Zorlu yüzeylerden kahve lekesini temizlerken sirke, karbonat, bulaşık deterjanı, Arap sabunu gibi ürünlerden yardım alabilirsiniz.
 2. Bir bardak suyun içerisinde yarım fincan sirke ekleyerek karıştırın. Beyaz havluyla lekeli bölgeye uygulayın. Ancak dikkat edin; ovalamak lekeyi çevreye yayar ve derinlere inmesini sağlar. Tampon işlemi yaparak lekeyi temizlemeye çalışın. Havlunuz lekeyi emdikçe yeni havluyla işlemi tekrarlayın.
 3. Koltuğa dökülen kahve lekelerinde karbonatla da doğal bir temizlik uygulayabilirsiniz. Karbonat ve suyu karıştırın, lekeli bölgeye tampon yaparak uygulayın ve durulayın. Kuruduğunda lekenin giderildiğini gözlemleyebilirsiniz.

Yün Halıdan Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Yumuşacık yün halılar çay ve kahve gibi keskin içeceklerin dökülmesiyle hızla renk değiştiriyor, müdahale edilmezse lekeyi kalıcı şekilde muhafaza ediyor. Peki, yün halıdan kahve lekesi nasıl çıkar? En doğal çözüm olan sirkeli ılık suyla çıkarabilirsiniz. İşte adım adım uygulanışı;

 1. Bir kaba ılık su doldurun, bir fincan kadar sirke ekleyin.
 2. Karışımı lekeli bölgeye dökün. Yün halı hassas olduğu için biraz bekletin.
 3. Bekletilen alanı temiz, yumuşak bir bez ya da havluyla temizleyin.
 4. Durulayın ve kurutun.

Kıyafetten Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Türk Kahvesi kıyafete döküldüğünde talihsiz anlar başlıyor. Özellikle evde değil de dışarıdaysanız lekeden hemen kurtulmalısınız. Leke kıyafette ne kadar uzun kalırsa o kadar kalıcı olabilir. O zaman en çok kazaya kurban giden iki giysiyi ele alalım mı?

Pantolondan Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Pantolonunuza kahve döküldüyse kıyafetinizi ters çevirin ve soğuk suyun altına tutun. Sıvı deterjanı lekeli bölgeye damlatın ve nazikçe ovalayın. Leke giderilmemişse ılık suda yarım saat kadar bekletip yıkayabilirsiniz.

Kahve Lekesi Beyaz Gömlekten Nasıl Çıkar?

Beyaz gömleğinizi ters çevirin, soğuk suya tutun ve sıvı deterjanla lekeli bölgeyi 10 – 15 dakika ovalayın. Kahve lekeleri bu uygulama sonucunda muhtemelen çıkacaktır. Beyaz gömlek zorlu gibi görünebilir ancak bu yöntemle lekeden eser kalmayacaktır.

Kurumuş Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Dökülen kahvenin üstünden zaman geçtiyse ve kuruduysa işiniz biraz daha zor ancak imkânsız değil. Evde doğal yöntemlerle lekeyi yumuşatabilirsiniz. Peki, o zaman beklemiş kahve lekeleri nasıl çıkar? Peki, ya defalarca denendiği halde yer edinmiş, çıkmayan kahve lekeleri nasıl çıkar? Bir limonla çıkabilir. Sadece limon ve suyla lekeyi yumuşatarak çıkarabilirsiniz.

 • Bir su bardağa suya yarım limonun suyunu sıkın.
 • Temiz beyaz tülbent ya da yumuşak bir bezi karışımla ıslatın ve lekeli bölgeyi temizleyin.
 • Bu işlemi hassasiyetle uygulayın ve lekeleri yumuşatarak çıkarın.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.