Kahve Kavurma Hakkında Kapsamlı Rehber
11.06.2023

Kahve Kavurma Hakkında Kapsamlı Rehber

Kahve kavurma işleminde, ithal edilmiş yeşil kahve çekirdeklerinin en kalitelilerini seçmemiz gerekir. Kaliteli kahve çekirdekleri, kavurma işlemi boyunca barındırdığı nemi kaybeder. Isının artması sonucunda yağ ve şekeri de dışarı çıkartırlar. Kavurma derecesine bağlı olarak, süreyle birlikte kahverenginin tonlarını açıktan koyuya doğru gösterirler. Kavurma devam ettiği sürece tad ve yoğunluktaki değişimi görmeniz mümkün olacaktır. Kavurma işlemi şiddetlendikçe, aroma kaybolacak ve acımsı bir tad ortaya çıkacaktır.

Kavrulmuş Kahve Nedir?

Kahve Kavururken, sınıflandırma yapmamız gerekecektir. Genel anlamda, Orta Kavrulmuş Kahve ve Çok Kavrulmuş Kahve tabii ki aynı şey değildir. Birçok işletme orta seviye kavurma yapsa da çok kavrulmuş çekirdek tercih edenleri de vardır. Kahve müdavimleri seneler içerisinde ikisini de denemiş olsalar dahi, aralarındaki farkları anlamakta zorlanabilirler. Aynı bölgeden gelen kahve çekirdekleri, farklı kavurma dereceleri yüzünden çok farklı tadlara sahip olabilir.

Kahve Kavurma Dereceleri

Az Kavrulmuş Kahve, Orta Kavrulmuş Kahve ve Koyu Kavrulmuş Kahve olarak üç ana sınıfta değerlendirebileceğimiz bu konuyu biraz daha derin incelemek gerekirse, aşağıdaki gibi bir tanımlama doğru olacaktır. Kahve kaç derecede kavrulur sorusu da cevaplanmış olur.

  • Az Kavrulmuş Kahve: 180 ila 205 derece arası sıcaklıklarda, kahvenin ilk çatırtılarını duyacaksınız. İşte bu ses, kahve kavurma olayının tamamlandığının ilk belirtisidir. Bu dereceler arasında kalacak olursak, aromanın zenginliği, asidite oranının yüksekliğini hissetmek mümkün olacaktır.
  • Orta Kavrulmuş Kahve: Kavurma işleminin 210 ila 225 dereceler arasında olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumda asidite oranı ve aroma tahmin edileceği üzere düşecektir.
  • Koyu Kavrulmuş Kahve: Sert kahve severlerin gözdesi olan bu seviyeyi elde etmek için kahve çekirdeklerini 240 ila 255 derece arasında tutmak gerekir. Asiditenin neredeyse kaybolduğunu söylemek doğru olacaktır.

Kahve kaç derecede kavrulur sorusunun da cevabını vermiş olduk.

Çok Kavrulmuş Kahve mi Orta Kavrulmuş Kahve Mi?

Bu sorunun cevabını damak zevkimizde aramak en doğrusu olacaktır. Yukarıda anlattığımız yöntemlere göre ne istediğimizi bir nebze olsun anlayabileceğiz.

Kahve Kavrulurken Ne Kadar Fire Verir?

Yeşil kahve çekirdekleri, bulundukları bölgeye yani daha doğrusu yetiştikleri bölgeye göre farklı karakteristik özelliklerde olabilirler. Islak Çekirdek, Kesik Çekirdek, Soluk ve Kehribar Renkli Çekirdek, Daralmış ve Büzüşmüş Çekirdek, Soluk ve Damarlı Çekirdek, Soluk ve Eski Görünümlü Çekirdek, Soluk ve Fazla Kurutulmuş Çekirdek, Olgunlaşmamış Çekirdek, Preslenmiş ve Kırılmış Çekirdek olarak bazı profillere ayrılması mümkündür.

Bu bağlamda, çiğ kahve çekirdekleri kavrulma sonuna doğru hacimsel olarak büyürler. Ancak ısı kaynaklı olarak kaybettikleri nemden ötürü ağırlıklarını %10 oranında kaybederler. Özetlemek gerekirse 10 kg yeşil çekirdek, soğutma tavasına 8 kg olarak düşer. Yani kahve kavrulurken %20 oranında bir fire verir.

Evde Kahve Kavurma

Kahve Kavurmacılığı işi günümüzde her ne kadar endüstriyel makinalarla ilerliyor olsa da halen daha geleneksel yöntemlerin de kullanıldığını bilmek gerekir. Yani evet, evde kahve kavurabiliriz.

  1. Tencere veya Ateşte Kavurma
  2.  Sıcak Hava ile Kavurma
  3. Döner Tambur ile Kavurma

İki farklı yöntemle de yapılsa tad ayrımı oldukça zorlaşır.

Kahve Kavurma Makinası

Kahve tüketimi global bir düzeye eriştiği için endüstriyelleşmesi de kaçınılmaz olmuştur. Bu sebeple kahve kavurma makinesi ihtiyacı ve tipleri de sürekli olarak gelişmiştir. Çok çeşitli kapasitelerde kavurma makinaları olduğunu söylemek mümkündür. Başka bir yazımızda bu konuya ayrıntılı olarak değineceğiz. Bununla birlikte kahve kavurma makinesi ev tipi de olabilmektedir.

Türk Kahvesi Nasıl Kavrulmuş Olmalı?

Kahve kavurum teknikleri uygulanan sıcaklığa bağlı olarak lezzet durumunu etkilemektedir. 210 ila 220 derece arasında yapılacak olan Orta Kavurma derecesi, keyifli bir Türk Kahvesi için idealdir.

Ayrıntılı bilgi almak için Kahve Kavurma Dükkanımızı ziyaret edebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.