Espresso 500 Gr

Ürün Kodu : ESPRESSO
200,00 TL

Espresso; yüksek kaliteli Arabica ve Robusta kahve çekirdeklerinin harmanlanmasıyla birlikte kendine özgü tadı ve lezzeti olan bir kahvedir.

Espresso, İtalyanların zengin damak zevkini yansıtır. “Basınçla yapılan kahve” anlamına gelir. Basınç gücüyle elde demlenen kahve, lezzetiyle bugün her yerde menülerde yer almaktadır. İtalya’da caffe espresso denilen kahve dünyada espresso olarak yaygınlaşmıştır.

Türk kahvesi gibi küçük fincanlarda, az miktarlarda servis edilir. Tat olarak ise sade Türk kahvesine benzetilir. Ancak yoğun bir aromaya sahiptir, süt ve çikolata gibi eklemelerle farklı aromalar da sunmaktadır.

Espresso Kahvesi

Anavatanı İtalya’da 1900’lü yıllarda keşfedilen ve dünya kahve menülerine kademeli şekilde giriş yapan espresso, sert tadı ve yüksek kafein oranıyla damakta kalıcı bir tat, kişilerde ise zindelik bırakmasıyla bilinmektedir. Espresso kahvesi, küçük porsiyonlarda servis edilmesine karşın sert diye tabir edilen filtre kahveden çok daha zor bir içime sahiptir

Espresso’nun kahve tutkunları arasında ayrı bir yere sahip olduğu bilinmektedir. Bugün kahve zincirlerinin hemen hepsinde espresso yoğun ilgi görür, zengin türleri ile farklı aromalarla hizmet verir. Espresso’nun yoğun kıvamı, iz bırakan aroması, yüksek kafeini, şık sunumu ve Türk kahvesine benzerliğiyle ülkemizde çokça tüketildiğini söylemekte yarar var.

Espresso Nasıl Yapılır?

İtalya’da herhangi bir kafede orijinal espresso kahve içiyormuş gibi hissettirecek lezzette bir espresso yapabilmek için birtakım kahve ekipmanlarına sahip olmak şart. Sadece kahvenin öğütme işleminde bile kalınlık çok önem taşır. Espresso ideal kalınlıkta öğütülmeli, gramajı çok iyi ayarlanmalı, kahvenin yoğun aroması için öğütme zamanına dikkat edilmelidir. Espresso yapmak için espresso makinesi kullanmalısınız. İzleyeceğiniz adımlar şöyle;

  • Yaklaşık 8 gram ince öğütülmüş kahveyi, espresso makinesinin haznesine yerleştirin.
  • Makineye bardağı yerleştirin. 30 ml suyu kahveden geçirip yarım dakika kadar süzülmesi için bekleyin ve önce kahve sonra köpük bardağınızı doldurduğunda kahvenizin keyfini çıkarın.

Espress kahve yapımında püf noktası yüksek basınca sahip suyun, incecik öğütülmüş kahveden usulca geçip fincana dolmasıdır. Bu işlem için filtreler yerine genellikle süzgeç tercih edilir. Süzgeç, kahve yağının lezzetini korur. Orijinal espresso sertliği ve yoğunluğu bu şekilde fincanla buluşur. İsteğe göre kahvenin üstüne krema, köpük, süt eklenebilir.

Espresso Sert mi?

Espresso sert bir kahvedir, evet. Sebebi ise kafein oranında saklıdır. Espresso kahvenin öne çıkan özelliği oldukça sert içimli olmasıdır. Espresso ilk kez içenler için şaşırtıcı bir sertliğe sahiptir. Ancak bu sertliği kırmak isterseniz kahve kreması, fındık kreması, süt, şeker eklemesi yapabilirsiniz.

Espresso Neden Yarım Gelir?

Bir fincan espresso için yaklaşık 50 kahve çekirdeği kullanılır. Bu çekirdekler kavrulur, incecik öğütülür ve 6.5 gram toz kahveye dönüşür. Toz kahve yüksek basınçlı suyla buluşturularak içime hazır hale getirilir. 3 çorba kaşığı su yani 30 – 40 ml su kullanılır. Böylece kahvenin tadı bozulmaz, aroması korunur. Daha fazla su konulduğunda espress lezzeti zarar görür, gerçek kahve tutkunlarının keyif alacağı bir kahve olmaktan uzaklaşır. Espresso orijinal kahve tadının korunması için yarım gelir.

Espresso Kahve Makinesi

Espresso kahve makinesi çeşitleri sayesinde evlerde, ofislerde orijinal kahve lezzetine ulaşmak çok daha kolay. Kahve makineleri ve kahve ekipmanlarına sahip olduğunuz sürece köpüklü, köpüksüz, kremalı lezzetli espresso kahveler yapabilirsiniz. Makineler gelişmiş özellikleri ile geleneksel İtalya kahvesinin lezzetini elde etmenize yardımcı olur. Üstelik kişi sayısına göre tam kıvamında kahve yapabilirsiniz.

Espresso Bardağı

Espresso bardağı zarif tasarımlarıyla dikkat çeker. Küçük porsiyonlarda içildiği için genellikle cam ya da seramik bardaklar kullanılır. Son dönemlerde ise çift cidarlı cam espresso bardakları popüler oldu. Seramik, cam, porselen birçok seçenek bulunmaktadır.

Espresso Fincanı

Espresso fincanı cam ya da seramik formlarda tasarlanır. Kahve popüler bir içecek olduğu için her dönem farklı tasarıma sahip fincanlar öne çıkar. Espresso fincanlarında bu yıl renkli, seramik fincanlar ilgi görmekte, kafelerde ve ofislerde tercih edilmektedir.

Espresso Makinesi

Espresso makinesi, iyi bir espresso yapmak için mükemmel kolaylık sağlar. Yüksek basınçlı suyun kahvenin içinden süzülerek fincana aktarılmasında kusursuz rol oynayan makine, pratik kullanımıyla modern çağda her yerde kahve içmeyi kolaylaştırır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.