Chemex Nedir? Nasıl Kullanılır?
11.06.2023

Chemex Nedir? Nasıl Kullanılır?

Chemex, 3. Nesil kahve demleme ekipmanıdır. Tasarım olarak kum saatine benzeyen chemex, dekoratif bir görüntüye sahiptir. 1941 yılında Alman Doktor Peter Schlumbohm tarafından tasarlanmıştır. Chemex kahve ekipmanı üç farklı tasarımdan oluşur. Cam tutacaklı, otomatik ve ahşap tutacaklıdır. En sık kullanılan tasarım, cam gövdeden, ahşap tutacaktan oluşur.

Cam Chemex 3 cup, 6 cup, 8 cup, 10 cup gibi modellerden oluşur. Ahşap tutacaklı Chemex ise 3 cup, 6 cup, 8 cup ve 13 cup modellerden oluşur. Cup farkı bulunan Chemex’ler aslında sadece tasarımda değişkenlik gösterir.

Chemex’in ortaya çıkış tarihi eski olmasına karşın tasarımı zamansızdır, modern çağın zarafetine, şık servis beklentisine uyum sağlar. Şık tasarımı, lezzetli kahve demlemesiyle 2000’li yıllarda 3. Nesil kahve demleme yöntemi olarak popüler olmuştur.

Chemex Kahve Demleme

Popüler olmayı sonuna kadar hak eden Chemex, lezzetli kahveye ulaşmayı kolaylaştırır. Öyle ki kahve zincirlerinde, butik kafelerde, ofislerde, evlerde Chemex’i sıklıkla görebilirsiniz. Artan popülariteyi hak ede zarif tasarıma sahip Chemex, kalın filtreyle kullanılır.

Chemex’in ısıya dayanıklı, yüksek teknolojiyle geliştirilmiş camdan tasarlanmış olması kahvenin lezzetini doğrudan etkilemektedir. Cam, hiçbir şekilde koku tutmaz, kahve demlenirken de servis edilirken de lezzetini ve tazeliğini korumaya devam eder.

Chemex kahve demleme yönteminde kahvenin miktarına dikkat edilir. Çünkü 140 gramlık bir fincan için ideal kahve miktarı 1 çay kaşığı öğütülmüş kahvedir. Kahve çok ince öğütülmemeli, normal kalınlıkta tutulmalıdır.

Chemex’te kahve demlerken kahvenin yavaşça demlenmesi isteniyorsa ince öğütülmelidir. Ancak filtrenin tıkanmayacağı oranda bir incelik tercih edilmelidir. İlk kez Chemex’te kahve demleyecekler için ideal oranları tutturmak zor olabilir. Kahve uzmanları, kahve ve suyun miktarını hassas tartıda ölçerek ideal lezzete ulaşmayı önermektedir.

Chemex Filtre Kâğıdı

Dört çeşit Chemex filtre kâğıdı çeşidi vardır. Bunlar;

 • Önceden katlanmış beyaz yuvarlak filtre
 • Önceden katlanmış beyaz kare filtre
 • Önceden katlanmış saman kare filtre
 • Katlanmamış yuvarlak beyaz filtre,

Chemex ile kahve demlemek için izleyeceğiniz adımlar şöyle;

 • Yarım litre suyu ısıtın.
 • 30 gram kahve öğütün. Öğütülen kahvenin kalınlığı biraz iri olabilir.
 • Filtre kağıdını Chemex’e yerleştirin. Filtre kağıdını sıcak suyla ıslatın.
 • Kahvenin leziz ve sıcak olması için kahve fincanını ya da kahve sürahisini de önceden sıcak suyla çalkalayabilirsiniz.
 • Kahveyi filtre kağıdının tam ortasına koyun, hafifçe Chemex’i sallayın. Bu işlem kahvenin homojen yayılımını sağlar.
 • Kahveye su dökmeden önce mutlaka yarım dakika bekleyin. Kahvenizin kaynar suyla yanmasını ve lezzetini kaybetmesini istemezsiniz.
 • Suyu yavaşça ve azar azar kahveyi ıslatarak dökün. Ancak hepsini dökmeyin. Biraz döktükten sonra yarım dakika bekleyin.
 • Sıcak suyla buluşan kahveyi bekleme esnasında kaşıkla yavaşça karıştırabilirsiniz.
 • Karıştırdıktan sonra ise kalan suyu yavaşça dökmeye devam edin.
 • Birkaç dakikalık demleme süresini tamamlayın, filtre kağıdını çıkararak kahvenizi servis edin.

Chemex içerisinde ılıyan – soğuyan kahvenizi daha sonra ocakta ısıtabilirsiniz. Chemex’in cam gövdesi, bu işleme dayanıklıdır.

V60 mi Chemex mi?

Kahve tutkunları için Chemex ve V60 dripper arasında seçim yapmak zor olabilir. Her ikisi de 3. Nesil kahve demleme ekipmanı olduğundan fazlasıyla popülerdir. Öte yandan iki yöntemle de lezzetli kahveler elde etmek mümkündür. Chemex, V60’e göre daha yavaş demlenir. V60 ile bir ya da iki fincan kahve hazırlanır, Chemex’te bu sayı daha fazladır. Chemex daha sonra tekrardan ısıtılarak içilebilir, V60 bir kez demleme imkânı verir. İki yöntemin de ortak özelliklerinden biri yumuşak içimli kahve sunmasıdır. Kullanım alanına göre seçim yapmak en idealidir.

Chemex Kahve Makinesi

Chemex kahve makinesi cup sayısına göre farklı modellerde tasarlanır. Ahşap boyunlu, deri ipli cam tasarım Chemex, şık görüntüsüyle kahve zincirlerinde dekoratif obje olarak dahi kullanılır. Evde, ofiste özel kahve tadı arayanlar için Chemex keyifli bir kahve ekipmanıdır. Kahve lezzeti beklentisini karşılar, kahve seremonisini daha estetik hale getirir.

Chemex’i yakından keşfetmek ve sipariş vermek için hemen kahve ekipmanları kategorimizi inceleyin. Şık tasarımlar, cazip fırsatlarla sizlerle. En kısa zamanda kahve dükkanımıza da bekliyoruz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.